Žáci základních škol malují a píší o Žďáru

Iniciativa Žijeme Žďárem vyhlásila výtvarně-literární soutěž „Jak vidím svoje město“. Děti mohou vyjádřit pocit vztažený ke svému městu, a to jak ke stávající situaci, tak ve formě vize. Jejich pohled může být pro ostatní obyvatele inspirací. „Budeme tvořit strategii města a je dobře, že už nyní takto budou o jeho budoucnosti přemýšlet nejen dospělí, ale i děti,” pochvaluje si aktivitu místních žďárský místostarosta Ing. Josefa Klement, který nad soutěží převzal záštitu. Děti v rámci soutěže mají nakreslit, jak by oživily konkrétní známé prostory,  nebo popsat svoji představu města, ve kterém by chtěly žít.

„Každá výtvarná soutěž nebo aktivita je v době nových médií mimo jiné poselstvím, že originalita a manuální zručnost jsou něčím nenahraditelným. Nápaditost spočívá právě v individualitě a jako učitel mohu konstatovat, že takový potenciál v dětech byl, je a bude,“ hodnotí soutěž pozitivně PhDr. Martin Šikula, učitel na ZŠ Palachova.

Soutěž probíhá v rámci projektu Živé proStory, který podporuje Nadace české architektury a Město Žďár nad Sázavou. „Bylo by hezké, kdyby se následně podařilo realizovat něco, co ze soutěže vzejde. Jde nám především o to, aby se o společný prostor zajímalo více lidí. Čas investovaný do dětí je dlouhodobě nejefektivnější a jejich díla mohou být pro nás dospělé inspirativní, protože se na vše dívají doslova z jiného úhlu pohledu a nejsou svázané omezeními, která si my dospělí – často uměle – klademe“, zdůvodňuje člen iniciativy Jan Šedo, proč projekt začíná právě dětskou soutěží.

Na soutěž bude v září navazovat workshop studentů architektury, v říjnu inspirativní večer „powered by Pecha Kucha“ v kině. Vrcholit bude projekt na jaře příštího roku Městskými zásahy, což je osvědčený formát akce, ve které nejdříve občané dávají podněty, co by se dalo zlepšit a následně se na místo pozvou architekti z celé republiky i zahraničí, aby pomohli s řešením.

Děti mohou svoje výtvarná, fotografická, počítačová a literární díla odevzdat do 25. května na své škole. Podmínky zapojení do soutěže jsou vyvěšené na www.ziveprostory.cz.