Jet na rodinný výlet s dospívajícím potomkem je pro rodiče někdy řehole.
Většinovou mládež totiž dnes nezajímají památky, ale spíše nové aplikace na které mohou hodiny zírat na svém chytrém telefonu. Pro takové výletníky je tu však dobrá zpráva, která spojuje příjemné s užitečným. Ve Dvoře Králové totiž nemusí „výrostci“ spustit z displaye mobilu oko a přesto se ledasčemu přiučí.
Lev a šachy
V úterý se totiž ve městě spustily dvě mobilní aplikace, které zábavnou formou připomenou pamětihodnosti místa nad řekou Labe. Ale to není vše. Znavení rodičové mohou totiž na své ratolesti počkat u partie královské hry v šachy. A to přímo v srdci města, na náměstí T.G. Masaryka.
V případě mobilní aplikace se jedná o Street teaching, tedy zapojení lidí do vzdělávání přímo na ulici. „Jedná se o dvě naučné stezky, které připomenou historii města a postavu Záboje a mají přilákat do centra návštěvníky ZOO,“ informovala Deník organizátorka dvorského průvodce Silvie Pýchová.
Mladí sobě
Podle ní mají obě stezky, na kterých návštěvníci naleznou deset zastavení, kde budou kromě „plnění“ své hlavy informacemi, plnit i různé úkoly, cirka dva a půl kilometru. A kdo lépe může o požadavcích mládeže vědět více, než její vrstevníci.
Na vzniku naučných stezek se tak podílely týmy složené ze dvou dvorských škol, SŠIS a gymnázia.
Na výlet do Dvora s mobilem, nabíječkou a šachovou literaturou
Koordinátorku projektu Silvii Pýchovou práce se studenty, kteří na aplikaci pracovali několik dní, bavila, ale čekala ji i řada překvapení od mladých tvůrců. „Bylo zajímavé zjištění, že své město moc neznají. Snad si tímto projektem však vybudovali hlubší vztah ke své rodné hroudě,“ řekla Silvie Pýchová.
Piškvorky s králem
Ostatně mírnou neznalost potvrdila i jedna z „programátorek“ Karolína Feixová, která v týmu zastupovala královédvorské gymnázium. „Najednou jsem se na Dvůr začala dívat jinýma očima a našla jsem spoustu opomíjených památek,“ uvedla dívka, která s týmem zpracovala stezku s názvem Safari ve městě. Ta je primárně určená pro rodiny s dětmi. „Je to příběh lva, který uteče z místní zahrady a snaží se se surikatami zahrát piškvorky. Neví však, jak se dostane na zdejší kruhovou křižovatku, kterou právě surikaty chrání,“ popsala „gymnaziální“ stezku Karolína Feixová.
Podle Silvie Pýchové však současné dvě naučné stezky nemusí být ve městě poslední. V aplikaci Výlety s příběhem Triphood, si může stáhnout kdokoliv a udělat vlastní stezku, a to nejenom ve Dvoře Králové. „Je to pro všechny, kteří mají chuť si hrát a také vytvořit něco pro své město,“ dodala Silvie Pýchová s tím, že v případě projektu do kterého se zapojilo dvacet studentů, bylo cílem podpořit formální i neformální vzdělávání a pomoci spoluvytvářet komunitní život ve městě.
V případě naučných stezek se však nejednalo o jedinou novinku, kterou se v úterý představila Dvorákům. Úkol spoluvytvářet komunitní život ve městě má i šachovnicový stolek z dílny místního umělce Petra Vaňka.
I v tomto případě však daly ruce k dílu místní děti. „Oslovil jsme zdejší základní uměleckou školu kam chodí i žáci z jiných školských zařízení. Vniklo tak několik desítek návrhů na podobu šachového stolku. Posléze se sešla komise, která vybrala tři díla, která se stala volnou inspirací pro sochaře Petra Vaňka, jenž jinak vytváří originální kovové plastiky,“ uvedla královédvorská místostarostka Alexandra Jiřičková s tím, že oba projekty vznikly na základě spolupráce s neziskovou organizací EDUin s názvem Města vzdělávání. A proč padla v případě stolku volba právě na královédvorského sochaře? „Známe jeho práci a moc se nám líbí. Tak jsem ho oslovili,“ dodala místostarostka, která sice dává přednost hraní dámy, ale za bedlivého dohledu svého syna se teď prý učí i tuto královskou hru a jednou si šachy na náměstí jistě vyzkouší.
Od draka ke stolu
Šachy na „svém“ stolku si však v úterý vyzkoušel jeho tvůrce Petr Vaňek, který má již zkušenosti s výrobou artefaktů pro městský mobiliář. Jeho dračí trůn totiž zdobí Mladou Boleslav.
A i když ve své tvorbě pracuje převážně se šrotem, tak šachový stůl byl pro něho výzvou. „Navíc mám rád svoje město a rád jsem zkusil novou výzvu,“ řekl Deníku Petr Vaňek, který nerad pracuje podle předloh.
„Ale musím uznat, že práce školáků byly nádherné a jsou mezi nimi i velmi talentovaní jedinci. Snad se stolek líbí a bude sloužit svému účelu,“ dodala umělec.
Původní text vyšel v Krkonošském deníku a najdete ho ZDE.